fbpx

טיפול פסיכולוגי אצל ילדים בשילוב הדרכת הורים

 מוטרדים מהבעיות החברתיות שיש לאחד הילדים בבית הספר? הגננת מתלוננת בפניכם שוב ושוב על התנהגותו של הילד, ואתם חשים אובדי עצות? הילדה החלה לפתח חרדות שמפריעות לתפקודה הכללי, ואתם לא יודעים כיצד לסייע לה? הגעתם לכתובת הנכונה. 

מרכז אמירים מציע להורים מודאגים טיפול פסיכולוגי והדרכת הורים, שיסייעו לכם לקבל כלים ולהבין כיצד לעזור לילדכם לשפר את תפקודו.

 

השילוב בין טיפול פסיכולוגי להדרכת הורים- מה זה בעצם אומר?

הקונספט של טיפול פסיכולוגי, המשלב הדרכת הורים, התגבש במרכז אמירים על רקע ההבנה שלנו, כי ההורה מכיר היטב את הילד שלו, זמין אליו יותר מפסיכולוג, שפגישותיו עם מטופליו מתקיימות אחת לשבוע ולזמן מוגבל. בנוסף אנו מאמינים בכוחות של ההורים ובמוטיבציה שלהם לעשות את המרב והמיטב ולפעול למען שיפור ההרגשה, התפקוד ומיגור הבעיה. אנחנו מאמינים, כי עבודה מקצועית ומיומנת של פסיכולוג עם ההורים היא אפקטיבית מאוד, ויכולה להביא לתוצאות הרצויות מהר מהצפוי.
טיפול פסיכולוגי שמתמקד בהדרכת הורים מאפשר לכם להבין את מצבו של הילד, את הרקע להתנהגותו ואת הסיבות מהן היא נובעת, להצטייד בכוחות כדי לשפר את האינטראקציה עימו ולקבל כלים אופרטיביים כדי להתמודד עם המצוקות שלו.


מקרה שהיה כך היה

על מנת להפוך את התהליך למוחשי יותר, וכדי להבהיר עד כמה עוצמתית ומחוללת שינוי היא העבודה עם הוריו של הילד, בחרנו להביא בפניכם תיאור מקרה של אחד מהמטופלים שהגיע אלינו לאמירים. על מנת לשמור על דיסקרטיות ולהגן על הפרטיות והסודיות של לקוחותינו, שינינו את שמותיהם של המעורבים ומספר פרטים נוספים: 

זוג הורים הגיע אלינו לאמירים בגין התנהגותו של בנם בבית, בבי"ס ובצהרון. ההתנהגות התאפיינה בהתנגדויות, בקשיי ויסות ובריבים חוזרים ונשנים עם האח, דבר שגרר כעס של ההורים כלפי הילד ויצר מתחים בבית. ההורים חשו חסרי אונים. הם ידעו שהתנהלותם אל מול הילד לא הייתה נכונה, אך הוא הוציא אותם מדעתם, והם התקשו להכיל את התנהגותו. במהלך מספר פגישות שהתקיימו עם ההורים קיבל הפסיכולוג רקע כללי על הילד: על הלידה שלו, על הילדות המוקדמת ועל ההתפתחות שלו. בנוסף, נעשה בירור עם ההורים לגבי האופן בו הם תופסים את ההורות ואת עצמם. מהם העקרונות שלהם ומהם ערכיהם ביחס לגידול ילדיהם- כל אלו הן שאלות שהופנו להורים כדי להבין את המקום שלהם ולקבל תמונה כמה שיותר רחבה על המקרה. תוך כדי התהליך הטיפולי התברר לנו, כי האם סבלה מחרדות טרם נולד בנה, כתוצאה מאירועים טראומטיים שחוותה. ואכן הבן כתינוק, היה ילד מאוד לא רגוע, צריך היה להחזיקו הרבה על הידיים, והוא פיתח מנגנוני הרגעה משובשים. האם הבינה, כי אי השקט של הילד ובעיות ההתנהגות שלו מושפעים מאוד מהחרדה שלה. הודות להבנה של האם, ה"אסימון שנפל לה", ותמיכה באם באופן ויסות החרדה חלה רגיעה משמעותית אצל האם והדבר שינה באופן משמעותי את יכולת התגובה שלה כלפי הילד ואת האינטראקציה. הילד הגיב לשינוי מאוד מהר, וניכר שיפור עצום בתפקוד שלו.

סיפור מקרה זה ממחיש עד כמה אפקטיבית היא העבודה עם הוריו של הילד, וכיצד יש בה כדי לתת מענה לקשייו הרגשיים, כאשר ההורים עצמם מגיעים לטיפול מלאי מוטיבציה לסייע לילד שלהם ולהקל עליו.

 

כמה פרטים על האופן בו מתנהלים טיפול פסיכולוגי והדרכת הורים באמירים

  • חשוב לנו להבהיר, כי פעמים רבות הטיפול הפסיכולוגי כולל לא רק הדרכת הורים, כי אם גם מפגשים פרטניים עם הילד.
  • מספר המפגשים הטיפוליים תלוי במידה רבה בהורים, והוא ייקבע בדיאלוג עם הפסיכולוג ובהתבסס על קצב השיפור שחשים ההורים באינטראקציה שלהם עם הילד. חשוב לנו ללכת יד ביד עם הצרכים של ההורים, ועל כן מספר המפגשים אינו מוגדר מראש, אלא נגזר מאופן ההתקדמות בתהליך הטיפולי. נציין כי לרוב, שלושת המפגשים הראשונים מוקדשים לקבלת הרקע והמידע הרלוונטים כדי לבנות תמונה כמה שיותר מקיפה על הילד.
  • הטיפולים הפסיכולוגיים המשלבים הדרכת הורים מועברים על-ידי פסיכולוגים חינוכיים, פסיכולוגים קליניים או שיקומיים/נוירופסיכולוגיים בעלי ניסיון בעבודה עם הורים ועם ילדים.
  • הפסיכולוגים שלנו משתתפים בקבוצות למידה והדרכה המתקיימות באופן שוטף במרכז אמירים, במטרה להעשיר את אנשי הצוות ולאפשר להם להתפתח מבחינה מקצועית. כמו כן, הפסיכולוגים באמירים אינם עובדים לבד, והם מהווים חלק בלתי נפרד מצוות רב-תחומי, המקיים דיאלוג וחשיבה מתמידים, שמעמיקים ומשדרגים את איכות הסיוע למטופלים.

 

מעוניינים להתייעץ? צרו איתנו קשר