ריפוי בעיסוק

 

כדי להתנהל באופן עצמאי בחיי היום יום, עלינו לבצע מגוון רחב של פעולות קוגניטיביות ומוטוריות, שבמרבית המקרים, איננו משקיעים בהן מחשבה ושנתפסות בעינינו כמובנות מאליהן, כמו: לבישת בגדים, אחיזת כלי כתיבה, קריאה, גזירה, שימוש בסכו"ם ועוד. מסתבר שיש ילדים ולעיתים מתבגרים שפעולות אלה אינן פשוטות עבורם.

 

למי מיועד ריפוי בעיסוק?
ריפוי בעיסוק הוא טיפול המיועד לילדים בגיל ינקות ועד למתבגרים בתיכון, הסובלים מהפרעות בויסות החושי, מקשיי קשב וריכוז (ADHD), מבעיות מוטוריות, מליקויים פיזיים-גופניים ואף ילדים על הרצף האוטיסטי (ADS), ממחלות גנטיות ומקשיים רגשיים. למעשה, כל מי שיש לו הפרעה תפקודית על רקע פיזי, נפשי, תקשורתי או קוגניטיבי יכול במידה רבה להיתרם מטיפול זה. מטרתו של הטיפול היא להקנות לילד כלים ומיומנויות שיסייעו לו להתמודד עם דרישות החיים, לשפר את תפקודו ואת איכות חייו בבית, בבית הספר ובקהילה ולתרום לרווחתו האישית.

 

כיצד מתבצע הטיפול?
הטיפול מבוסס על מתן מטלות שונות שעל המטופל לבצע תוך צפייה באופן התפקוד שלו והתאמת תוכנית טיפולית המבוססת, לא רק אבל בעיקר, על אימון ותרגול לפיתוח הכישורים שטרם הושגו או שנפגעו. בדר"כ הטיפול מתקיים בנוכחות ההורים, כדי לחבר אותם לתהליך ועל מנת לתת להם הדרכה כיצד להמשיך את העבודה ואת התרגול בבית עד לטיפול הבא, שביצועם כראוי ובאופן קבוע הוא תנאי הכרחי להצלחתו של הטיפול. הטיפול מבוסס על בחינה של תפקודי הילד בכל תחומי החיים ובהקשר של הסביבה האנושית בה הוא חי. על כן, מתבצעת הסתכלות על התנהלותו לא רק בבית הספר או בבית, אלא גם בשעות הפנאי שלו ובפעיליות חברתיות, כאשר הוא נדרש לגלות עצמאות (להתראגן לבית הספר, לחצות כביש וכן הלאה) וביחס לעיסוקים נוספים שהוא מבצע באופן שגרתי.

ריפוי בעיסוק
מהם התחומים העיקריים הנכללים במסגרת הטיפול?

  • וויסות ועיבוד חושי
  • מיומנויות במוטוריקה גסה ועדינה
  • התארגנות ביחס לסביבה ולחפצים
  • מיומנויות גרפו-מוטוריות
  • מרכיבים בתפיסה המרחבית והחזותית
  • עצמאות בתפקודים יומיומיים


ריפוי בעיסוק באמירים- כמה דברים שכדאי לדעת

  • טיפולי ריפוי בעיסוק באמירים מתקיימים אחת לשבוע במשך 45 דקות בחדר טיפולים, מצויד בכל האביזרים הנדרשים, וכאמור, בנוכחות ההורים.
  • המרפאות בעיסוק באמירים הן חלק בלתי נפרד מצוות המרכז, שהוא רב מקצועי ומולטי דיסציפלינארי. עובדה זו מאפשרת להן לקיים שיח מקצועי עם יתר אנשי המקצוע ולקבל מהם תמיכה וייעוץ, מה שמרחיב את ההתבוננות שלהן בילד ומאפשר להן לתת מענה מעמיק ומדוייק יותר לצרכיו.
  • מעבר להיותן בעלות ידע רב ומקצועיות מאוד בתחומן, המרפאות בעיסוק במרכז אמירים מעניקות לילדים המטופלים אצלן יחס אוהב, מכבד, מכיל ומקבל.
  • על מנת להעניק לילד את הסיוע המיטבי, מקפידות המרפאות בעיסוק באמירים להיות בקשר עם גורמים מטפלים מחוץ למרכז אמירים, כגון: מורים, גננות ואנשי טיפול, וזאת, כמובן, לאחר חתימה של ההורה על ויתור סודיות.

 

לקביעת תור ולפרטים נוספים צרו איתנו קשר