הילד שלכם לקוי למידה? גם אתם זקוקים לתמיכה

בזכות המודעות ההולכת וגוברת לנושא של לקויות למידה, קיימת היום מערכת תמיכה ענפה לילדים עם לקויות למידה גם בבית הספר וגם מחוצה לו, שכוללת שירותים אבחוניים, טיפולים רגשיים מסוגים שונים ואסטרטגיות נוספות שנועדו לסייע לילד להתמודד עם קשייו. הימצאותו של ילד לקוי למידה במרכז הבמה, והפניית אור הזרקורים אליו היא נהדרת כמובן, אך בתוך כל ההתעסקות עם צרכיו של ילד כזה, יש נטייה לשכוח את ההורים. מאמר זה ידון בשאלה מדוע חשוב שגם אתם כהורים לילד לקוי למידה תקבלו תמיכה מקצועית רגשית, לצד המענה הטיפולי שמקבל הילד שלכם.

הקשיים המרכזיים שיש להורים לילד לקוי למידה
הורות אינה משימה פשוטה, בטח שלא בעידן שנות האלפיים, שבו הילדים שלנו חשופים לכל כך הרבה גירויים, והיא מאתגרת עוד יותר כאשר לילד שלנו יש לקות למידה, הדורשת תשומת לב מיוחדת והתייחסות הולמת.

הקושי הראשון בו עשויים להיתקל הורים לילד שהתגלתה אצלו לקות למידה הוא התעמתות עם תיבת הפנדורה של ההורים, שגילוי הלקות חושף, תיבה שהייתה סגורה במשך שנים רבות, ושבה אגורים זכרונות שנשכחו, חוויות שלא עובדו ורגשות שלא קיבלו ביטוי הנוגעים לתפקוד של ההורה עצמו בבית הספר, ובהמשך, בחייו האקדמיים והמקצועיים. ישנם הורים שפתאום מבינים, שהם בעצמם היו (ועדיין) לקויי למידה, ושהיה עליהם לשלם מחיר יקר לאורך השנים בשל הניסיונות לתפקד כמו כולם. אותם הורים עלולים לחוש כעס רב על הוריהם בשל ההתעלמות הגורפת מהלקות שלהם, ואף אשמה על כך שהם העבירו לילד את ה"פגם" הזה.

shutterstock 198368762

קושי נוסף קשור לתהליך הקבלה של הילד בעל הלקות. כל הורה שואף לכך שהילד שלו יהיה מושלם, וכאשר הוא שומע שלילד יש "ליקויים בתהליכים תפיסתיים", "קשיים ברכישת מיומנויות כתיבה" או "קושי ברכישת השפה המתמטית"- הוא צריך זמן לעכל את העובדה, שחלק מהציפיות שהיו לו מהילד אולי לא יתממשו בדיוק כפי שהוא תכנן. היכולת שלנו כהורים לקבל את הילדים שלנו ללא תנאים, גם כאשר הם אינם יכולים לעמוד בציפיות שלנו, הוא אתגר שעומד בפני כל הורה, גם כזה שאין לו ילד לקוי למידה, וזהו אתגר בהחלט לא פשוט.

שלישית, בעידן של הצפת מידע ומבול של אינפורמציה זמינה ונגישה, הורים רבים חשים מבולבלים, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בהורים לילד בעל לקויות למידה. מצד אחד, עלינו לגלות רגישות לילד, לתת לו מענה לפי צרכיו ועל פי יכולתו, לעזור לו ולתמוך בו ולהקל עליו כשאפשר, ומצד שני, מייעצים לנו לא לוותר לו בקלות, לא להזדהות איתו יתר על המידה, לעודד אותו לקחת אחריות וללמד אותו להתמודד עם קשיים. בתוך כל שיטפון העצות הללו, קל מאוד לאבד את הכיוון.

תמיכה רגשית להתמודד קלה יותר עם קשיים
כאמור, כל השאלות הללו מעוררות אצל הורים רבים תחושה של בלבול, תסכול ופעמים רבות גם חוסר אונים. בתוך כל הכאוס הזה, אין ספק כי גם ההורים עצמם זקוקים לתמיכה. במסגרת הדרכת הורים המתקיימת במרכז אמירים תוכלו לא רק לשתף ברגשות שלכם, לעבד אותם, לפענח את המקור שלהם ולפתח מודעות שתסייע לכם להכיר את עצמיכם טוב יותר, אלא גם לקבל כלים מעשיים שיעזרו לכם להתמודד טוב יותר עם לקות הלמידה של הילד. הורה שמחוסן יותר מבחינה נפשית, שמכיר את עצמו יותר לעומק ומודע לדפוסי ההתנהגות הבעייתיים שלו כבן אדם וכהורה, הוא הורה שיכול להתמודד טוב יותר עם אתגרי הורות השונים. בואו לפתח חוסן נפשי במסגרת הדרכת הורים, ובואו לקבל את תמיכה לה אתם זקוקים כדי לסייע טוב יותר לילדיכם לקוי הלמידה.

 

אנחנו כאן בשביל לעזור לכם, צרו איתנו קשר