האם הילד שלך מוכן לכיתה א׳?

 

העלייה לכיתה א׳ גורמת לחשש ודאגה אצל הורים רבים -

הנה כל השאלות שצריך לשאול כדי לדעת אם ילדך מוכן למעבר

האם הילד שלך מוכן לכיתה א


המעבר מגן חובה לבית הספר הוא שינוי מאוד משמעותי עבור הילדים, שחשוב להתעכב עליו.
בין אם הילדים לומדים בגן עצמאי ובין אם בחטיבה הצעירה, שכוללת בתוכה את גן חובה וכיתה א', 
הציפיות והדרישות מהם בכיתה א' הן גבוהות פי כמה מאלו שהציבו להם בגן חובה.

המצב החדש יכול לייצר לחץ ועומס רגשי, במיוחד בקרב ילדים שעדיין לא בשלים להפוך לתלמידים.
בנוסף, בכיתה א' הילדים נדרשים לשלוט במיומנויות מוטוריות וקוגניטיביות, שלא היו צריך להפגין לפני כן.

אם הם מגיעים לכיתה א' לא לגמרי מוכנים, הם עלולים להתקשות כבר מההתחלה, ומשם הפערים יכולים רק ללכת ולהתעצם. החוויות הראשוניות של קושי יכולות להשליך על מצבם הרגשי של הילדים, וליצור תחושה של "אני לא מסוגל.." "אני לא תלמידה טובה...". כך יכול בקלות להיווצר מעגל של קשיי תפקוד בלימודים, שמייצרים קשיי תפקוד רגשיים וכך הלאה.

כדי להימנע מתסריט כזה, חשוב מאוד להיות מודעים כהורים למידת הבשלות של הילד להתחיל את כיתה א'. הנה כל השאלות שצריך לשאול, מחולקות לפני נושאים. אם התשובה שלך על רוב השאלות האלה תהיה שלילית, יתכן שהילד/ה הפרטי/ת שלך לא בשל/ה מספיק, וצריך לחזק אותו/ה לפני כיתה א'.

 

Fotolia 66241608 S

 

 מסוגלות להיפרד

האם הילד נפרד מכם כמו שצריך בגן חובה? האם אתם מרגישים שהוא יהיה מסוגל להיפרד מכם כראוי, כלומר קצר ולעניין, כאשר יעלה לכיתה א'? יכולת להיפרד מההורים מצביעה על בשלותו הרגשית של הילד, ואם קשה לו מאוד להיפרד זה עלול ליצור פער בין מה שמצופה ממנו (להיפרד מכם כמו שצריך) לבין ההתנהגות שלו בפועל.

מוטיבציה לקראת התחלת בית הספר
האם לילדה יש מוטיבציה? האם היא מחכה להתחיל את כיתה א'? האם היא מדברת על כך בהתרגשות או בסקרנות? ילדה שמוכנה לכיתה א' היא ילדה שגם ממתינה בציפייה דרוכה למעבר הזה.
ההתנהגות כתוצאה מהציפייה הדרוכה הזו יכולה להשתנות מילד לילד, היות שישנם ילדים שמביעים רגשות יותר או פחות מאחרים, אך כהורים שלהם, שמכירים אותם הכי טוב, אתם כבר תצליחו להרגיש האם הם מצפים לקראת כיתה א' או חוששים מהמעבר, או לא ממש.

יכולת ריכוז ומיומנויות התארגנות
האם הילדים מצליחים להתרכז לאורך זמן? האם יש להם יכולת התארגנות בסיסית שתאפשר להם להכין את הילקוט לקראת יום המחרת בכיתה א'? הוא אתם מאמינים שהם ידעו איזו מחברת לשלוף ואיזה ספר להכניס לתיק מבלי להתבלבל? יכולת ההתארגנות של הילדים ותפקודי הקשב שלהם הם סממן חשוב שיכול לסייע לכם לבחון את מידת הבשלות שלהם לקראת כיתה א'.

יכולות בסיסיות לרכישת הקריאה
האם הילד מזהה אותיות וצלילים פותחים וסוגרים (לדוגמה: האם הוא מסוגל לזהות את הצליל שפותח את המילה 'פָרָה')? האם הוא מסוגל לזהות חריזה? התפיסה השמיעתית של הילד והיכולת שלו לפרוט צלילים הן מנגנונים בסיסיים בפיתוח מיומנות הקריאה. אם יש לילד בעיה בפעולות הללו, סביר להניח שתהיה לו בעיה ברכישת הקריאה.

יכולות בסיסיות לצורך לימוד חשבון
האם הילדה מזהה מספרים מ- 1 עד 10? האם היא מסוגלת לכתוב את הספרות 1 עד 5? האם הוא מבין ש- 5 כדורים הם כמות גדולה יותר מ- 3 כדורים? הפעולות הללו הן קריטיות לקראת לימודי החשבון בכיתה א', וילד לקראת סיום גן חובה צריך כבר להיות מסוגל לבצען. 

יכולות מוטוריות
האם הילד אוחז עיפרון בצורה נכונה? האם הוא אוחז בעיפרון באופן טבעי, ללא לחץ רב ובלי מאמץ משמעותי? האספקטים המוטוריים הללו הם הבסיס לפיתוח יכולות כתיבה, ואם בתקופת גן חובה לילדם ישנם קשיים בתחום זה, הם עלולים להחריף בכיתה א' וליצור פער בין היכולות השכליות שלהם לבין היכולות התפקודיות. כלומר: הם יבינו, אבל לא יוכלו להביע זאת בכתיבה. פער כזה, כפי שכבר ציינו, יכול ליצור תסכול ולחץ, שיפגעו גם בתפקוד הרגשי שלהם.

אז מה אתם חושבים? האם הילדים שלכם מוכנים לכיתה א'?

במידה והתשובות שלכם לפחות לחצי מהשאלות הללו הן שליליות, צריכה להידלק לכם נורה אדומה.
המשמעות של הנורה הזו היא שהילד/ה הפרטיים שלכם לא לגמרי מוכנים לכיתה א', ושצריך לתגבר אותם ולתת להם את התמיכה הראויה שתאפשר להם להבשיל.

לכן פיתחנו את קורס המוכנות לכיתה א' במרכז אמירים, שמטרתו לטפח את מיומנויות היסוד הנדרשות בעת המעבר לכיתה א', להטמיע הרגלי עבודה ולמידה נכונים, לפתח את היכולות של הילד לעבוד בקבוצה ולחזק את הכישורים החברתיים-רגשיים שלו.

ילדים שאינם מפגינים בשלות לעלות לכיתה א' יוכלו להיתרם באופן משמעותי מהכנה לכיתה א׳, שתיתן להם את הכלים שהם יצטרכו עם הכניסה לבית הספר ותסייע להם לגייס את הכוחות והמוטיבציה לקראת השינוי הצפוי להם.


לחצו לפרטים המלאים על קורס המוכנות לכיתה א'

 

אם אתם עדיין לא בטוחים ומתלבטים לגבי מידת המוכנות של הילד או רוצים לשאול שאלות נוספות,

 מלאו פרטיכם בטופס הבא